Jakie działania niepożądane może powodować ipratropium?

Ipratropium to lek stosowany przede wszystkim w terapii przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma. Działa jako antagonistyczny lek wobec układu przywspółczulnego, który blokuje działanie acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśni gładkich oskrzeli. W wyniku tego efektu ipratropium pomaga rozszerzyć drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.
Podobnie jak każdy lek, ipratropium może powodować pewne skutki uboczne.

Czym są skutki uboczne?

Skutki uboczne, zwane również działaniami niepożądanymi, to nieintencjonalne, często niekorzystne reakcje na lek. Mogą one wystąpić u niektórych pacjentów, ale nie u wszystkich. Skutki uboczne ipratropium mogą obejmować różne układy i narządy w organizmie.

Jakie są skutki uboczne ipratropium?

Podczas badań klinicznych z udziałem 3250 pacjentów stosujących bromek ipratropium, zaobserwowano różne skutki uboczne, które mogą wpływać na różne układy i narządy w organizmie.
Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą kaszel, miejscowe podrażnienie, paradoksalny skurcz oskrzeli w odpowiedzi na inhalację, ból i zawroty głowy, wymioty, zaparcia, biegunka czy suchość w jamie ustnej.
Wśród innych działań niepożądanych wymienia się tachykardię, zaburzenia rytmu serca, pokrzywkę, świąd czy zatrzymanie moczu.
Pełną listę działań niepożądanych ipratropium można znaleźć w Charakterystyce Produktu Leczniczego zawierającego tę substancję czynną.

Podsumowanie

Choć ipratropium jest bezpiecznym i często stosowanym lekiem w przypadku POChP czy astmy, nie jest wolny od działań niepożądanych. W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczna może być modyfikacja dawkowania bądź zamiana leku na inny.
Należy pamiętać, aby zawsze stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Bibliografia

https//gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc15414/steri-neb-ipratropium-dokument.pdf
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/32397/characteristic

Zobacz też:

naproxen.pl

Najnowsze poradniki: